środa, 6 maja 2015

Książka romantyczna? Erotyk? A może podręcznik Sadomaso? Trylogia Greya, czyli co sądze o fenomenie ostatnich miesięcy!!
Dobry wieczór

Za oknem burza, ciemne chmury wiszą nad domem. Cóż można zrobić w ten ponury wieczór?
Otóż patrząc w te cieżkie szare chmury pomyślałam sobie "... szary.... może warto podzielic się ze światem moja opinią o fenomenie ostatnich miesiecy?..." I kierowana tą myślą zasiadłam przed klawiaturą i postanowiłam podzielić się z Wami co myśle o tych książkach.

Trylogia Greya jest autorstwa  brytyjskiej autorki E.L. James. Autorka zafacynowana saga Zmierzch postanowila napisać swoją ksiażke inspirowaną saga o Edwardzie i Belii, z czego powstał erotyk o Christianie i Anie. Chodź wielu powie,iż jest to plagiat Zmierzchu,ze wzgledu na wiele elementów wręcz
żywcem skopiowanych z wyżej wymienionej ksiązki, w rzeczywistości jest to fan fiction.

Fan fiction to tworzenie przez fanów opowiadań,książek inspirowaych daną powieścią. Chcąc zrozumieć Fan Fiction wypadało by znać pierwowzór. Ale nie o tym mowa :)


Wszystkie trzy książki opowiadają historie oraz relacje młodej absolwentki literatury angielskiej i miliardera o zapędach sadomasochistych.
Bohaterowie,Anastasia Steele oraz tytułowy Christian Grey, poznają się podczas wywiadu do gazety uniwerysteckiej. I w tym momencie zaczyna sie nasza powiesci.
W wielkim skrócie powiem o czym opowiadaja wszystkie 3 książki.

50 twarzy Greya przedstawia nam oboje bohaterow oraz ich otoczenie. W powieści czytamy o tym jak normalny z pozoru przedsiębiorca,wprowadza niewinna dziewczyne w tajniki BDSM. Książka mogła by posłużyc jako podrecznik. w każdym razie powieść kończy sie na tym.iż Ana zaznawszy prawdziwego oblicza pana Greya oraz jego stylu życia ucieka z jego domu nie wiedząc że ten meżczyna już ją kocha i brzydzi sie samego siebie za to co jej zrobił........

Ciemniejsze oblicze Greya jest kontynuacją części pierwszej. Bliżej poznajemy pana Greya i jego mroczna przeszłość.  Mężczyzna stara sie porzucić dotychczasowy styl życia i ułożyć sobie życie z pierwszą kobieta, która powiedziała "NIE!" jego sadystystcznym zapędom. Sam Christian musi się mierzyc z psychicznymi byłymi uległymi, kobietą,która go uwiodła i zmienila w Pana.
Sama Anastasia pada ofiarom molestowania seksualnego przez swojego szefa, rownież i ją dotyka przeszłość jej ukochanego....

Nowe oblicze Greya jest pełne napięć. Podpalenie firmy Greya, ciąża Anstasii, ślub... Z początku nie można dojść do ładu ale wkrótce książka nabiera normalego tępa. Jednym z najbardziej wstrząsających momentów jest napaść na Anę... Lecz jak każda powieść romantyczna kończy sie na zasadzie "i żyli długo i było im zielono..."


Ksiązka z pozoru jest niewinna. Lekka powieść erotyczna. Ale czy napewno dla każdej kobiety bądz nastolatki?? Otóż nie! Książka w moim mniemaniu nie posiada przy pierwszym czytaniu żadnych wartości, nie posiada żadnych pozytywnych Wzorcow godnych naśladowania. Dla osoby ,która pierwszy raz czyta tą książkę jest to zwykłe badziewie, nawołujace do uprawiania sadystycznego seksu.
Czytając te ksiązkę po raz drugi zauważyłam wiele innych elementów, które można by na siłe uznać za pozytywy.
Lecz nie oszukujmy się. W dzisiejszych czasach tego typu książki to raczej forma niewinnnej podniety, niż źródło pozytywnych watrosci życiowych. Gdybym miała dorastajacą córke, przenigdy nie pozwoliłam bym jej przeczytać Trylogii Greya przed ukończeniem 18 Lat. To książka pełna perwersji,przkleństw i złych wzorców.   


A Wy? Czytaliscie Greya??
Co sądzicie o tej popularnej sadze??
piszcie w komentarzachDobranoc i miłego czytania !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz